גרעין התשובה הטובה לשאלה מטומטמת / דורון בטשי


עבריין ידוע מוטל בתא הכלא לאחר שנתפס "על חם" במעשה בריונות והונאה. הוא שחקן שח מעולה וידוע ביכולתו לגייס אסירים אחרים שיעשו בעבורו את העבודה, בכלא מכנים אותו "האיראני".

הוא נמצא בבידוד קשה זמן רב. הנהלת הכלא משתוקקת להחזירו למוטב ומדי פעם קוראים לו לשיחה. היום נכנסים לתאו שלושה אנשים, השריף, הסגן והעוזר הצעיר, יש להם מטרה אחת, למנוע ממנו את היכולת לבצע פשעים נוספים. בכניסתם לתאו המבודד הם מוצאים אותו שוכב ללא תנועה על רצפת התא הקרה, עיניו פקוחות וקמט חיוך בקצות שפתיו.

השריף האמריקאי מניח את נעלו המצוחצחת על גרונו של העבריין המזוקן. העבריין מבחין היטב מזווית עינו באקדח ענק הבולט מחגורת השריף. הוא יודע שאין לו סיכוי לברוח.

הגרון כואב, החיוך נמחק. עכשיו הוא גם מתחיל להזיע.

הסגן האירופאי מעודן יותר וניכר שאינו חש בנוח בתא המלוכלך והחשוך. הוא נזכר שלעבריין היה ארנק תפוח משטרות טרם כניסתו לכלא. לרגע קט ראשו עסוק בחישובים לעתיד וליבו מתמלא רגש, הוא חס עליו ומרים את קנקן המים.

מבטו של השריף גורם לו להימלך בדעתו והקנקן יורד מטה. אין מים.

השלישי הוא ישראלי צעיר, שכנו של האיראני ושנוא נפשו. הצעיר סופג איומים מפורשים לחייו ויש לו איתו חשבון ארוך, אך למרות כעסו הוא נזכר בסיכום שהיה לו עם השריף והוא יוצא במהירות מהתא, הוא יודע שנוכחותו יכולה להפריע. הוא מותיר סדק קטן בין הדל